Školní vzdělávací program

Zveřejněno: úterý 8. září 2020 Napsal Vladimíra Střílková

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

MATEŘSKÁ ŠKOLA POLIČKA, PALACKÉHO NÁM. 181

Název :

Do duhové školky chodí kluci, holky

a chodí tam rádi, vždyť jsou kamarádi

 

 

 

 

 

 

 

 

            Identifikační údaje o MŠ

 

 

 

Název organizace :          Mateřská škola Polička,Palackého nám.181

Sídlo organizace   :          Palackého nám.181,Polička 572 01

IČO                       :          75008025

 

Jméno ředitelky    :          Vladimíra Střílková

 

Zřizovatel              :          Město Polička

                                          Palackého nám. 160,Polička 572 01

                                          IČO : 00277177

 

Druh organizace    :          příspěvková

 

Součásti organizace :        Mateřská škola

                                          Školní jídelna – výdejna

 

Platnost ŠVP          :          1.9.2020 – 31.8.2028

 

Název ŠVP             :         Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání

 

                                          Do duhové školky chodí kluci, holky

                                          a chodí tam rádi, vždyť jsou kamarádi...

 

Číslo jednací          :         

 

Kontakty                :          tel.  461 725 664

                                       email: msnamesti@ unet.cz

 

ŠVP byl projednán na pedagogické a provozní poradě konané dne : .8.2020

 

ŠVP vydává ředitelka MŠ Vladimíra Střílková

    

Obecná charakteristika školy

MŠ Polička, Palackého nám. 181 je příspěvkovou organizací zřízenou Městem Polička, jejím statutárním orgánem je ředitelka, jíž zřizovatel školy jmenuje.

MŠ poskytuje předškolní vzdělávání a její činnost se řídí zákonem č. 561/2004 Sb.(Školský zákon).

MŠ byla uvedena do provozu v roce 1977. V letech 2005 – 2009 byla provedena rekonstrukce budovy (výměna části oken, nová střecha, fasáda).

V letech 2009 – 2015 došlo ke stavebním úpravám v interiéru školy

(výměna akumulačních kamen, oprava odpadů z umývárny v 1. poschodí, odstranění části zdiva pro zvětšení prostoru v obou třídách, rekonstrukce ředitelny, jídelny a výdejny stravy). V letech 2015 – 2020 došlo k výměně podlahové krytiny v obou odděleních, na schodišti a chodbě v 1. patře. Na jaře 2020 jsme vyměnili vchodové dveře do budovy z důvodu montáže zabezpečovacího zařízení vstupu do budovy pomocí otisku prstu nebo čipu.

MŠ Polička, Palackého nám. 181 se nachází v centru historického města.

Vchází se do ní památkově chráněnými, vyřezávanými vraty, za kterými

nás v každé roční době vítá duha s rozesmátým sluníčkem.

Každoročně se v MŠ vzdělává 50 dětí (nejvýše povolená kapacita školy ),

které jsou podle věku rozděleny do dvou tříd.

V přízemí budovy se nachází ředitelna, šatny dětí, společná jídelna s ku-

chyňkou pro výdej jídla, prostorná chodba, která je využívaná k výstavkám

dětských prací, dopravní výchově, k divadelním představením a cvičení dětí, WC a umývárna.

V prvním patře jsou třídy dětí, rozdělené na 2 části, v jedné se rozkládají lehátka pro odpolední odpočinek dětí, dále pak WC a umývárna, kabinet

pro ukládání pomůcek, dvoudílná skříň s veškerým výtvarným materiálem, pohybový koutek s ribstolemi, trampolínou,bazénkem s míčky, skříň na TV pomůcky(švihadla, míče, kruhy, kuželky, chůdy, hmatové desky apod.), stolek s kinetickým pískem a tvořítky.

K MŠ patří školní zahrada vybavená altánkem pro úschovu hraček a po-

můcek, pískovištěm, houpačkou, průlezkou se skluzavkou, místem k posezení dětí, plastovou sestavu Rotogym (sestava průlezek, skluzavek a žebříčků), altánkem pro hry na domácnost a společně s rodiči vytvořili okrasný záhonek, kde děti pěstují květiny pro potěšení, mátu na čaj a pažitku do pomazánky. Nově jsme zakoupili průlezku se dvěma skluzavkami pro nejmenší děti. Plocha pískoviště a posezení pro děti je zastíněná proti slunečnímu záření.

V MŠ pracuje ředitelka, 3 pedagogické a 2 provozní pracovnice.

Okolí naší MŠ tvoří historické náměstí, kde se děti seznamují s minulostí

města, přilehlý park, který často využíváme při pobytu venku a moderní

část města, kde děti poznávají město v podobě současné.

 

Podmínky vzdělávání

 Věcné podmínky :

MŠ je rozdělena do 2 tříd podle věku dětí, jednotlivé třídy jsou vybaveny nábytkem, který je přizpůsoben výšce dětí, je zdravotně nezávadný, bez-

pečný a estetický, postupně modernizovaný (nové matrace v obou oddě-leních, nové šatny v mladším i starším oddělení, nové stoly a židličky ve třídách, police na ukládání lůžkovin, oddělené boxy na ručníky, nábytek v obou odděleních ). V každé třídě se v její jedné části rozkládají lehátka pro odpolední spánek dětí. Třídy jsou zařízeny hracími koutky, dostatečným množstvím hraček, her a stavebnic, které jsou z velké části umístěny v nových policových skříních s plastovými boxy, děti k nim mají volný a lehce dosažitelný přístup. Stravování dětí se uskutečňuje průběžnými dopoledními přesnídávkami v obou třídách.  Společně v prostorné jídelně v přízemí budovy probíhá oběd a odpolední svačina. Pianino z jídelny bylo přemístěno do třídy staršího oddělení, kde bude více a účelněji využíváno všemi dětmi. Hygienické zařízení ( umývárna,WC ) odpovídá počtu dětí.

Na estetické úpravě prostředí MŠ se aktivně podílejí děti svými výtvarný-

mi pracemi, dětské práce jsou lehce přístupné a mohou je shlédnout rodiče

i ostatní návštěvníci MŠ. Školní zahrada bezprostředně navazuje na budo-vu MŠ, není tak prostorná, obě oddělení ji využívají střídavě ( při velkém počtu dětí ), je vybavena pískovištěm, houpačkou, skluzavkou, prostorem pro míčové hry, altánkem pro ukládání hraček, prostor s plastovým nábytkem pro posezení dětí s altánem (ochrana proti slunci), plastovou sestavou Rotogym (sestava průlezek, chodníčků, skluzavek), novou průlezkou se skluzavkami pro nejmenší děti, novým zahradním domkem pro námětové hry a záhonkem pro pěstitelské práce dětí.

 

Ekonomické podmínky :

MŠ je financována těmito zdroji : prostředky poskytované ze státního rozpočtu KÚ Pu kraje na zásadě normativního financování, prostředky poskytované zřizovatelem Město Polička, prostředky získané úplatou za předškolní vzdělávání od rodičů a případné sponzorské dary.

 

Životospráva :

Dětem je každodenně poskytována plnohodnotná a vyvážená strava, kterou pro naší MŠ připravují ve Školní jídelně při MŠ Rozmarýnek, jídelníček s popisem jednotlivých alergenů potravin je vždy včas vyvěšen na nástěnce u jídelny naší MŠ. Dětem je podávána dopolední přesnídávka, oběd a odpolední svačina, je zajištěn dostatek ovoce, zeleniny a mléčných výrobků. Děti se stravují dopoledne průběžně ve třídách, oběd a odpolední svačina probíhají v jídelně, kde byl zřízen nízký obslužný pult pro děti. Samostatně se obsluhují při přesnídávce a svačině, při obědě si samostatně berou příbory, talíře, podložky, po polévce si samy chodí k pultu pro hlavní chod, určují si množství jídla, po jídle si vždy uklízí použité nádobí, služba umývá vlhkým hadříkem stolky. Dětem, které jsou dříve najedeny, jsou nabízeny různé aktivity ( slovní hříčky, hádanky, zpěv písní apod. ).

Jednotlivé třídy chodí do jídelny za sebou :

oběd                            -  mladší děti  - 11.30 – 12.00 hod

                                   -  starší děti   -  12.00 – 12.30 hod

odpolední svačina       -   společně    -  14.40 -  15.00 hod, protože většina

dětí odchází hned z jídelny domů.

Po celý den mají děti zajištěn dostatečný přísun tekutin, je stále připravený čerstvý nápoj ( čaj, ovocná šťáva nebo voda ), děti se obsluhují samy za pomoci učitelky, používají k tomu vlastní hrníčky.V žádném případě nenu-tíme děti do jídla.

Odpolední odpočinek probíhá v obou třídách, mladší děti spí v době

od 12.00 do 14.15 hod, starší děti odpočívají od 12.30 do 14.15 hod, děti, které nespí, poslouchají pohádky, písničky, prohlíží si časopisy, vykonávají klidové činnosti ( vybarvování, pracovní listy, puzzle apod. ). V obou třídách se rozkládají matrace, každé lůžkoviny jsou opatřeny značkou dítěte, aby nedošlo z hygienických důvodů k záměně. Po odpočinku jsou lůžkoviny dostatečně dlouho větrány a ukládány do samostatných polic.

Děti otužujeme vzduchem (pravidelné větrání) a vodou (kurzy předpla-vecké výuky).

Orientační rozvrh činností zajišťuje pravidelný denní rytmus a řád – umožňuje však organizaci činností v průběhu dne přizpůsobovat potřebám dětí a aktuální situaci, aby bylo možné reagovat na neplánované události v životě MŠ. Rodiče mají možnost přivádět a odvádět svoje děti podle vlastní potřeby, děti mají dostatek volného pohybu v areálu celé MŠ.

Děti jsou každodenně a dostatečně dlouho venku, program činností je přizpůsobován aktuálnímu počasí,důvodem pro zrušení pobytu venku je silný mráz pod -10.°C, silný vítr a déšť, v letním období vysoké teploty. Všechny pracovnice dodržují zásady zdravého životního stylu a poskytují tak dětem přirozený vzor.

 

Psychosociální podmínky :

Prioritou naší MŠ je, aby se děti cítily dobře, spokojeně, bezpečně, aby se učily poznávat svět kolem sebe, měly chuť pracovat, poznávat, přemýšlet a tvořit. Nově příchozí děti mají dostatek času na postupnou a nenásilnou

adaptaci na nové prostředí, všichni zaměstnanci respektují potřeby dětí, reagují na ně, jednají nenásilně, přirozeně, citlivě, navozují situace klidu a pohody, děti nejsou neúměrně zatěžovány spěchem.

MŠ má udělenou výjimku z počtu dětí od Města Polička na 26 dětí ve třídě mladších dětí. Všechny děti mají rovnocenné postavení, žádné z nich není zvýhodňováno nebo podceňováno ani zesměšňováno.

Volnost a osobní svoboda dětí je dobře vyvážená s mírou omezení vyplývající z dodržování denního režimu a řádu MŠ. Učitelky dávají dětem jasné a srozumitelné pokyny, práce pedagogů je vstřícná, komunikativní, podporující, rozvíjející, je vyloučeno manipulování s dětmi, zbytečné organizování dětí, nezdravé soutěžení dětí, děti se naopak samostatně rozhodují, pociťují důvěru, jsou kladně hodnoceny i s nižšímy výsledky práce. Pedagogové se programově věnují neformálním vztahům ve třídě a nenásilně je ovlivňují (projevy šikany, drobné krádeže, vulgarismy apod.).

Pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, mimořádným nadáním a odkladem ŠD je třídními učitelkami zpracován IVP (pouze na doporučení specialistů).

 

Organizace chodu MŠ :

Provoz naší MŠ je od 6.30 do 16.30 hod. MŠ je dvoutřídní, s počtem 50 dětí. Dětem obou tříd je dána možnost se vzájemně navštěvovat ( ranní scházení, pobyt na školní zahradě, společná kulturní vystoupení, školní výlet, odpolední hry). Kromě činností, které jsou charakteristické pro všechny MŠ, uskutečňujeme i aktivity, které reagují na momentální situaci a jsou něčím zajímavé. Všechny děti mají dostatek času na spontánní hru, mohou ji dokončit nebo v ní pokračovat, při vstupu dětí do MŠ je uplatňo-ván individuální adaptační režim, pravidelně jsou zařazovány dostatečné pohybové aktivity (rozcvičky, TV, pobyt venku, volný pohyb dětí v prostorách třídy i celé budovy, předplavecká výuka, pohybový koutek). Je dostatečně dbáno na soukromí dětí ( hrací a klidové koutky, osobní hygie-na ).

Učitelky se plně věnují dětem a jejich vzdělávání, podněcují děti k vlastní iniciativě, aktivitě, podporují zapojování dětí do tvůrčích činností, přitom

pamatují na individuální vzdělávací potřeby a možnosti dětí.

Naše MŠ se inspiruje pro práci s dětmi vzdělávacím programem Začít spolu, ze kterého využíváme jen to dobré, pro děti prospěšné.

Nadstandartně nabízí naše MŠ kroužek Seznamování s cizím jazykem-Aj, Veselé hrátky s flétnou a Tanečně pohybový, plavecký vycvik, kurz online bruslení, bruslení na ledu, Předškolák a logopedické chvilky.

 

Řízení MŠ :

Činnost naší MŠ se řídí Školským zákonem č.563/2004 a prováděcími předpisy k tomuto zákonu. Řízením MŠ je pověřena ředitelka, která je do funkce jmenována Radou města Poličky a stává se tak statutárním zástup-

cem organizace. Plní úkoly vedoucího organizace, je oprávněná jednat jménem organizace ve všech věcech, které se jí týkají. Odpovídá za čin-nost a rozvoj organizace, v kolektivu zaměstnanců se snaží vytvářet a udržovat příjemné ovzduší. Ředitelka společně s účetní vede účetní, mzdo-vou a hospodářskou agendu školy. Dbá na funkčnost plánování pedago-gické práce, vyhodnocuje práci všech zaměstnanců, pozitivně je motivuje a podporuje vzájemnou spolupráci. Jasně vymezuje povinnosti všech pracovníků, vypracovává s ostatními pracovníky ŠVP, z evaluační činnosti vyvozuje závěry pro další práci. Ředitelka zajišťuje informační systém pro rodiče i veřejnost (ústní pohovory,webové stránky, školní časopis,  nástěn-ky, články do časopisů, společné tvořivé dílničky,spolupráce s organiza-cemi).

Vyhodnocování pracovníků vyplývá z ústních pohovorů, z písemných příprav (u začínajících učitelek), z hospitací, přičemž jim ředitelka pone-chává dostatek pravomocí a respektuje jejich názory.

MŠ spolupracuje se zřizovatelem a dalšími orgány státní samosprávy i s jinými organizacemi a odborníky :

Klinický logoped – na základě logopedické diagnostiky a na doporučení dětského lékaře je rodičům nabídnuta náprava řeči klinickým logopedem

v Poličce, spolupracujeme se Speciálním centrem Polička – vedení logo-pedických chvilek p. učitelkou Veličkovou.

Základní školy – pohovory s učitelkami 1. tříd o tom, jak děti zvládly vstup do ZŠ, zápis dětí do 1. tříd – účast učitelky ze staršího oddělení, společná schůzka rodičů a učitelek 1. tříd – příprava na vstup do ZŠ, infor-

mace o zápisu do ZŠ, návštěva ZŠ – seznámení s prostředím, kulturní vystoupení na akcích ZŠ (vánoční jarmark, akce Čteme dětem, pasování prvňáků).

SVČ Mozaika – zájmové kroužky dětí (jóga, taneční, výtvarný, keramic-

ký), návštěvy Dopravního hřiště (4x za rok), kurz bruslení na ledu a na online, zveřejňování akcí SVČ na nástěnce v MŠ

Plavecká škola – pravidelné kurzy (10 lekcí) Předplavecké výuky pro předškolní děti

Městská knihovna – návštěvy dětského čtenářského kroužku, výstavy dětských výtvarných prací na chodbách knihovny

DPS Penzion a Domov důchodců – společná cvičení dětí a seniorů, soutěživé dovedné hry, kulturní vystoupení (Den matek, Vánoce, Veliko-noce, oslava MDD), společné malování, zpívání, výstavky dětských prací, výroba dárečků pro seniory, návštěvy seniorů v naší MŠ

Ekocentrum Skřítek – nezisková organizace,která se zaměřuje na enviro-

mentální výchovu, návštěva akcí Den Země, Den vody,Den stromů, Medo-vé snídaně apod.

Tylův dům – návštěvy dětských představení, kino, program na Slavnostní rozsvícení stromečku na poličském náměstí, oslava výročí založení Polič-ky, oslava výročí naší MŠ

Městský úřad – masopustní průvod a kulturní program

Muzeum – návštěvy výstav ze současnosti i z historie, interaktivní výstavy, program pro Noc neobyčejných zážitků apod.

 

Personální a pedagogické zajištění :

Střílková Vladimíra                        ředitelka

Šimonová Bohumila                       učitelka

Veličková Romana                         učitelka

Pohorská Ilona                               učitelka

Kozlová Jana                                  školnice

Nechybová Hana                            dovoz a výdej jídla,úklid

Zahradníková Hana                        účetní

 

Všechny pedagogické pracovnice mají požadované vzdělání

Kozlová Jana – školnice – vyučená kuchařka

Nechybová Hana – výdej jídla – vyučená

Zahradníková Hana – účetní – kvalifikovaná

 

Externí pracovníci školy

Mauer Radek – údržbář

Valenová Jitka – oblast BOZP a PO

Plavecká škola – kurzy plavání

 

Všechny pracovnice školy se účastní akcí DVPP ve spolupráci s CVP Pu, akcí MÚ Polička (školení pro kuchařky, kurzy 1. pomoci).

 

Spoluúčast rodičů :

Naše MŠ podporuje rodinnou výchovu a pomáhá rodičům v péči a ve vzdělávání dětí, nabízí rodičům poradenský servis. Ve vztazích mezi rodiči a pedagogy panuje důvěra a otevřenost, ochota spolupracovat. Pedagogové

sledují potřeby jednotlivých dětí a rodin, snaží se jim porozumět a vyhovět

(sociálně slabší rodiny, pozdní příchody do MŠ, odvádění dětí nezletilými sourozenci na základě Pověření k odvádění sepsané s ředitelkou školy).

Rodiče se aktivně podílí na dění v MŠ, účastní se kulturních vystoupení, tvořivých dílniček (vánoční, velikonoční, oslava Dne matek, Slavnostní rozloučení se školáky apod.), jsou pravidelně informováni o všem, co se v MŠ děje (pohovory s rodiči, nástěnky, společné schůzky na začátku školního roku, schůzky rodičů s učitelkami 1. tříd, rozloučení se školáky, společný školní výlet, brigády rodičů na školní zahradě, školní časopis, webové stránky). Projeví-li rodiče zájem, mohou se spolupodílet na vytvá-ření Třídního vzdělávacího programu. Společně s pedagogy domlouvají postup při výchově a vzdělávání svých dětí.

Jednotliví pedagogové chrání soukromí rodiny a zachovávají diskrétnost v jejich svěřených vnitřních záležitostech. Nezasahují do života ani soukro-mí rodiny.

 

Další vzdělávání pedagogických pracovníků :

Všechny pracovnice školy se účastní akcí DVPP ve spolupráci s CCV Pardubice, akcí MÚ Polička, KHS (hygienické minimum)

Pedagogické pracovnice prohlubují a rozšiřují svoji kvalifikaci na základě nabídek vzdělávacích středisek a formou samostudia.

Učitelky mladšího oddělení se zaměřují na tématiku adaptace dětí, psychomotorických her, základy grafického rozvoje, pohybové a hudební činnosti, práci s dětmi mladšími tří let apod.

Učitelky staršího oddělení na tématiku posuzování školní zralosti, hodnocení dětí, předmatematická a čtenářská gramotnost, polytechnické vzdělávání apod.

Ředitelka školy absolvovala Kvalifikační studium pro ředitele škol a školských zařízení.

Poznatky z jednotlivých seminářů uplatňují pracovnice ve své praxi, dělí se o ně s ostatními pracovnicemi školy na pedagogických radách nebo v osobních pohovorech na třídě.

Formou samostudia získávají pedagogické pracovnice informace a poznatky z oblastí, které je zajímají, využívají k tomu odborných časopisů, publikací, internet apod.

 

Organizace vzdělávání

Vnitřní uspořádání školy a jednotlivých tříd :

Naše MŠ má 2 třídy, do kterých jsou děti rozděleny podle věku, kapacita školy je 50 dětí.

  1. třída – mladší oddělení – děti ve věku mladší než 3 – 4,5 roku, ve třídě pracují dvě učitelky, které se překrývají především v době pobytu venku (zajištění bezpečnosti)
  2. třída – starší oddělení – děti ve věku 4,5 – 6 let, ve třídě pracuje ředitelka s učitelkou, nepřekrývají se pro pobyt venku nebo různé akce třídy pracuje v MŠ pedagog na tzv. překryv v rozsahu 7 hod. v týdnu.

Děti jsou do MŠ přijímány ředitelkou školy. Termín, místo a dobu podání žádosti o přijetí do MŠ stanoví ředitelka v dohodě se zřizovatelem a zveřejní ho na viditelném místě budovy. Rozhodnutí o přijetí dítěte

k předškolnímu vzdělávání vydává ředitelka podle zpracovaných kritérií a na základě Žádosti o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání.

Ředitelka může ukončit docházku dítěte do MŠ a to po předchozím upozornění zákonných zástupců dítěte, jestliže :

se dítě bez omluvy zákonného zástupce  nepřetržitě neúčastní předškolního vzdělávání po dobu delší než 2 týdny

zástupce dítěte závažným způsobem opakovaně narušuje provoz školy

(opilost, vulgarita, pozdní vyzvedávání dítěte po ukončení provozu MŠ)

zákonný zástupce opakovaně neuhradí stravné a úplatu za předškolní vzdělávání – viz Směrnice o platbách v MŠ

Při pohybu mimo budovu MŠ zodpovídá jedna učitelka nejvýše za 20 dětí.V oddělení mladších dětí, pokud jsou ve třídě přítomny netříleté děti, pouze do počtu 12 dětí.  Přesáhne-li počet dětí 20, požádá učitelka o výpo-moc ve druhé třídě, učitelku na překryv, popř. školnici, zůstane s dětmi na školní zahradě, v krajním případě neopustí budovu – zajistí však dostatek náhradní pohybové aktivity.

 

Orientační rozvrh činností – mladší oddělení

 6.30 – 9.45  dopolední blok (scházení dětí, spontánní hry, ranní cvičení,  hygiena,dopolední přesnídávka, řízené činnosti, spontánní hry,  hygiena, příprava na pobyt venku) 

9 .45 – 11.30      pobyt venku

11.30 – 12.00     oběd                                                                             

12:00 – 14.15     odpolední odpočinek

14.15 – 14.40     pohybová chvilka

14.40 – 15.00     svačina                                                                         

15.00 – 16.30     hry do odchodu dětí

 

Orientační rozvrh činností – starší oddělení

6:30 – 10.00  dopolední blok (scházení dětí, spontánní hry, plnění úkolů TVP, dopolední přesnídávka, pokračování v plnění úkolů TVP, příprava na pobyt venku)

10.00 – 12.00     pobyt venku

12.00 – 12.30    oběd

12.30 – 14.15    odpolední odpočinek, klidové činnosti

14.15 – 14.40     pohybová chvilka

14.40 – 15.00     svačina

15.00 – 16.30     hry do odchodu dětí

Do mladšího oddělení jsou zařazovány děti zpravidla ve věku od 3 do 4,5 let ( v několika případech děti mladší 3 let – nástup matky do zaměstnání ),

proto i metody a formy práce odpovídají individuálním potřebám a zájmům těchto dětí – převažuje spontánní hra, pohybové chvilky, řízená činnost v rozmezí 10 -15 min., pobyt venku s přiměřenou délkou trasy, dostatečný odpolední odpočinek. Tomuto je přizpůsoben výběr hraček, stavebnic a her, které nevyžadují tolik soustředění a koncentrace, využívá se jednoduchých výtvarných technik, rozvíjí se dětská čmáranice, děti se učí žít v kolektivu.

Do staršího oddělení chodí děti ve věku 4,5 – 6 let, mnohdy mladší děti

(podle momentálního stavu a věku dětí). Práce je náročnější, vyžaduje spoustu motivace, pomůcek, různé formy a metody práce, improvizova-nost učitelky. Děti ,,předškoláci´´ se připravují na vstup do ZŠ, učí se samostatnosti, soustředěnosti, schopnosti dokončit započatou práci.

Zaměření práce učitelek obou tříd spočívá ve spokojenosti dětí, v pocitu bezpečí a důvěry mezi dětmi a dospělými. Při své práci všechny pracov-nice dbají na dodržování bezpečnostních opatření – předcházení konfliktů mezi dětmi, nenechávají děti samotné (zajištění dozoru jinou pracovnicí),

dohlíží na děti při práci s nůžkami, s ostrými předměty, s drobnými předměty (korálky,stavebnice), při chůzi po schodech dbají, aby se děti nestr-kaly, neskákaly, držely se zábradlí, děti předávají rodičům nebo pověřené osobě, při pobytu venku dbají na bezpečnost v okolí silnice, přechodu, rybníka, na vycházky nosí děti výstražné vesty, zastavovací terče a pomůcky pro poskytnutí 1. pomoci, učitelka nosí sebou mobilní telefon pro případ přivolání RZS Polička.

 

Charakteristika vzdělávacího programu

Cílem našeho vzdělávacího programu je především zdravé a spokojené dítě, samostatné dítě, připravené na vstup do ZŠ a do života.

Vzdělávací proces v naší MŠ je založený na integrovaném způsobu výuky, který slučuje poznatky z více oborů, propojuje je s praktickými zkušenost-

mi a tvořivými činnostmi.

V našem vzdělávacím programu využíváme :

  1. prožitkové učení – děti vycházejí z vlastní zkušenosti a prožitku, je dítěti vlastní, přirozené
  2. kooperativní učení – děti využívají vzájemné spolupráce, společně řeší složité situace, problémy, plánují si činnosti, rozdělují si úkoly a role, radí se, pomáhají si, hodnotí společnou práci
  3. tématické učení – vyhledáváme témata, která jsou dětem blízká, zajímavá, srozumitelná a umožňují, aby děti svoje poznatky dovedly prakticky využít
  4. činnostní učení – děti jsou aktivními iniciátory činnosti, řeší problémy, praktické situace
  5. spontánní učení – děti napodobují činnosti a situace, které se stanou v průběhu dne v MŠ i doma
  6. situační učení – vytváříme situace a praktické ukázky ze života,

u kterých tak děti chápou jejich smysl

Dále pak ve svém vzdělávacím programu využíváme lidové tradice a oslavy (Masopust, Velikonoce, Den matek, Den dětí, Mikuláš, advent, Vánoce, Tři krále apod. ).

V předškolním vzdělávání uplatňujeme aktivity spontánní i řízené, vzá-jemně je vyvažujeme a prolínáme v integrovaných blocích, kde děti nezískávají izolované poznatky, ale celkové, zajímavé a užitečné pro život dětí.

Vzdělávací program naší MŠ vychází z RVP PV.

Při plánování vzdělávacího procesu a chodu školy vycházíme ze závěrů evaluace předchozího školního roku. Naše škola  poskytuje dětem bohatou vzdělávací nabídku, od školního roku 2015/2016 se při své práci  inspiru-jeme vzdělávacím programem Začít spolu, který připravuje děti k zájmu o učení, klade důraz na úctu k dítěti, respekt a důvěru, orientaci na jeho vnitřní aktivitu, tvořivé síly, vlastní prožitky a zkušenosti. Pedagog je dítěti spíše partnerem než autoritou, pomocníkem a průvodcem na jeho cestě k poznávání, respektuje to, že každé dítě má právo být jiné. Každé má právo projevovat se jako jedinečná osobnost, rozvíjet a učit se v rozsahu svých potřeb a postupovat svým tempem. Výchova a vzdělávání jsou vnímány jako celistvý proces, důraz je kladen na prožitkové a integrované učení, na kooperativní činnosti, na učení se ze života a pro život. To vše ve třech základních fázích konstruktivizmu :

  1. evokace – navození tématu, shrnutí dosavadních poznatků
  2. ukotvení – prohloubení a pochopení poznatků na základě činnosti
  3. reflexe – znovu si uvědomění poznatků, na kterých mohou dále stavět

Hlavní cíle programu Začít spolu v kompetencích dítěte jsou :

vnímat změny, učit se je přijímat a aktivně se s nimi vyrovnávat

učit se kriticky myslet, rozpoznávat problémy a řešit je

umět si vybírat a nést za svou volbu zodpovědnost

být tvůrčí a  mít představivost

vytvářet si zdravé životní návyky a postoje

sdílet zájem o odpovědnost vůči společenství (obci), zemi, prostředí, ve kterém žijí.

 

Den v MŠ s programem Začít spolu

Každá třída si tvoří vlastní program podle svých potřeb a potřeb dětí, obyčejně je program zaznamenán na nástěnce ve třídě, která je umístěná ve výšce dětských očí a je přístupná rodičům a návštěvníkům školy. Informace na nástěnce jsou ve slovním vyjádření a také v obrázcích nebo symbolech, mohou tam být např. tyto informace : nápisy s obrázky center aktivit, pravidla třídy, kalendář přírody, dny v týdnu, téma nebo projekt, se kterým budou děti pracovat, obrázky k tématům apod.

Příchod dětí a ranní úkol – při vstupu do MŠ, šatny dětí čeká děti a rodiče týdenní ranní úkol, který společně splní v den, kdy to uznají za vhodné. Úkol je jednoduchý, např. cviky grafomotoriky, počítání, poznávání geometrických tvarů, barev, rostlin, zvířat apod. Úkoly jsou zaměřené na téma, se kterým děti v daném týdnu pracují.

Volné hry a činnosti – na ranní úkol děti plynule navazují tím, že si vyberou činnost nebo hru v některém centru, v průběhu her probíhá dopolední svačina, kde se děti samostatně obsluhují, vybírají si velikost porce, samostatně uklízí použité nádobí.

Komunitní kruh – cílem je vést děti k tomu, aby si vzájemně naslouchaly, aby se seznámily s tématem, s tím, co budou dělat, ze kterých činností a center si mohou vybírat. Signálem pro svolání dětí do kruhu může být motivační píseň, báseň, hlas zvonku, trianglu apod.. Na tom, jak se budou všichni svolávat se domluví děti s učitelkou, uvědomí si tak, jaká činnost bude následovat. Tvar kruhu symbolizuje přátelství všech jeho členů, rovnost a spoluzodpovědnost, děti se vzájemně přivítají, pozdraví, pohladí apod., dodržují pravidlo – Když jeden mluví, ostatní naslouchají.

TV chvilka – po vzájemném sdílení zařazujeme chvilku se zdravotními cviky, pohybovými hrami apod., vhodný způsob pohybu zaměstnává všechny svalové skupiny, rozvíjí smysl pro chápání, vnímání, reprodukci, dostavuje se pocit psychické relaxace. Po TV chvilce se děti seznámí s tématem dne a rozdělí se do center aktivit, učitelka nabízí činnosti v jednotlivých centrech a dobře vysvětlí, co budou děti v centrech dělat. Kruh je také místem pro nácvik nových básní, písní, poslech pohádek, řešení problémů, které vyvstanou při společných činnostech.

Centra aktivit – když se dítě seznámí s programem dne (týdne), vezme si svou značku (foto)  a podle nabízené činnosti ji pověsí k danému centru na nástěnce. Možnost volby centra je pro dítě závazkem, že si danou činnost vybralo dobrovolně, že ji ukončí, pak uloží pomůcky na své místo a uklidí.

Hodnotící kruh – po ukončení činností se děti opět sejdou v kruhu, kde hodnotí, jak se jim pracovalo, s kým se jim dobře pracovalo, kdo jim v práci pomohl a poradil, co nového se naučily, objevily. Je důležitým prvek sebereflexe, rozvoje souvislého vyjadřování a slovní zásoby.

Pobyt venku – doba pro pobyt venku je plánovaná stejně jako jiné činnosti, umožňuje poznávání okolí MŠ, města, kde děti žijí, kam chodí nakupovat, sportují, pobyt na školní zahradě slouží k TV aktivitám, k poznávání přírody, k pěstitelským činnostem apod.

Hygiena, oběd – děti jsou vedeny k samostatnosti, sebeobsluze, samy si chystají prostírání, příbory, talíře, určují si porce jídla, po polévce si chodí k pultíku pro hlavní chod, uklízí použité nádobí. Každé dítě má možnost jíst svým tempem.

Odpolední odpočinek, spánek – mladší děti se po obědě ukládají k spánku, většinou usnou. Starší děti potřebují čas na odpočinek a odreagování od denních činností, ukládají se k odpočinku, některé také usnou. Často se tato doba využívá ke čtení pohádek, poslechu relaxační hudby a klidovým činnostem.

Odpolední hry a činnosti do odchodu dětí domů – děti se samostatně rozhodují o výběru činností podle vlastního uvážení.

 

Centra aktivit

Jsou to pracovní koutky, které umožňují hru i tvůrčí práci jednotlivcům i skupině dětí, děti pracují s různými předměty a materiály, učí se navzájem od sebe, nápodobou a spoluprací. Nabízejí spoustu činností.

Domácnost – příprava ovocných a zeleninových salátů, příprava poma-zánek, jednohubek, pečení cukroví, vaření pudingu, čaje, umývání a utírání nádobí, krájení nožem, mazání na chleba, zdobení cukroví, válení váleč-kem, prostírání, praní prádla, věšení, skládání, starost o panenky, nakupo-vání apod.

Ateliér – malování barvami a štětcem, prsty, experimentování s barvami (míchání, zapouštění), kresba pastelkou, tužkou, fixem, křídou, uhlem, modelování, koláže z papíru, textilu, prostorové výrobky z krabic, roliček, plechovek, skládání z papíru, vystřihování, vytrhávání, obkreslování, omalovánky apod.

Dílna – zatloukání hřebíků, řezání pilkou, zhotovování předmětů – krmít-ka, žebříčky ke květinám, makety lodí, letadel, prostorové stavby z krabic, oprava poškozených hraček, tvoření z drátků, práce s různými materiály- plast, korek, dřevo, alobal, polystyren, přírodniny apod.

Knihy a písmena – poslouchání pohádek, básniček, říkadel, seznamování se s knihou, různými autory, ilustrátory, prohlížení a vyhledávání obrázků k tématu, vyprávění příběhu podle obrázků, vytleskávání slov, opisování slov, vytváření si vlastních knih doplněných kresbami a vystříhanými obrázky, vystřihování a nalepování písmen, slovní hry, vyprávění zážitků z divadla, kina, přiřazování slov a číslic k obrázkům, rýmování, poznávání druhů písma, vyhledávání počáteční a koncové hlásky ve slovech, luštění křížovek a labyrintů

Dramatika – hry na rodinu, kadeřnictví, obchod, poštu, lékaře, dopravu, hra na divadlo, dramatizace scének, motivační hry, nápodoba dospělých, využití rekvizit, převleků, maňásků, loutek, pantomima

Pokusy a objevy – pozorování lupou (hmyz, rostliny, přírodniny, materiá-ly), pokusy se světlem, s roztoky (slaný, sladký, kyselý), vypařování vody v hrnci, pokusy s magnety, otisky a odlitky ze sádry, zhotovení herbáře, míchání barev, klíčení semen, vážení předmětů, poměřování velikostí, délky, změny skupenství vody, používání encyklopedií

Kostky – přenášení a třídění kostek, vytváření staveb k tématům (dům, statek, ZOO, rakety, auta, letadla apod.), hry na dopravu – stavba silnic, mosty, letiště, garáže), poznávání tvarů, barvy, velikosti, vážení, třídění, poměřování, určování polohy, překážkové dráhy, stavby podle plánků, poznávání materiálu, využití dolňků

Manipulační a stolní hry – stavby za stavebnic na dané téma, hry Domino, Pexeso, puzzle,společenské hry, navlékání korálků podle návodu i vlastní fantazie, obrázkové skládanky, tangramy, magnetické skládanky, přibíječky

Voda a písek – přelévání vody, hry s vodními mlýnky, plovoucími hračka-mi, hry s mýdlovou vodou, praní prádla, pokusy s předměty, které plavou a které se potopí, pouštění lodiček, poměřování vody v různých nádobách, psaní do písku prsty, klacíky, otiskování předmětů do písku, stavění z písku, přesívání suchého písku

Hudba – zpěv písní, rytmizace písní a říkadel, vytleskávání, hra na tělo, na rytmické i melodické nástroje, tanec, hudební hádanky, broukání, sluchové hry, hra na ozvěnu, poslech klasické hudby, lidové, moderní, balet

Pohyb – skoky, chůze, běh, hry s míči, kuželkami, kruhy, chůdy, dotykové desky, švihadla, házení do koše, skoky na trampolíně, hry v bazénku s míčky, zdolávání ribstolí, válení sudů apod.

Školní zahrada – prolézání, podlézání, houpání, skákání, procvičování rovnováhy, klouzání, míčové hry, vytváření staveb z písku, kreslení a psaní do písku, přesívání písku, rytí záhonku, hrabání listí, sázení, setí, pletí, okopávání, zalévání, pozorování růstu rostlin, hmyzu, žížal, mravenců, sklizeň bylinek, péče o ptáčky v zimě

 

Spolupráce s rodinou

Spolupráce dětí, MŠ a rodiny je jedním z hlavních principů programu Začít spolu, který vychází z předpokladu, že při výchově dítěte má rodina primární a nezastupitelnou roli.

Spolupráce může probíhat různými způsoby :

zapojení rodičů ve třídě, porady učitelek s rodiči, pomoc při pořádání akcí, plnění ranního úkolu, nástěnky, dotazníky, Školní časopis

Základní pravidla o vzájemné spolupráci:

konkrétní instrukce (jaké materiály potřebujeme, kolik, kdy, kdo)

informace o denním režimu (návštěva divadla, přiveďte děti v …)

jak se chováme v centrech aktivit (pouze rada, ne pomoc)

 

Klíčové kompetence :

Kompetence k učení

  • dokončit započatou práci
  • pozorovat, objevovat, experimentovat
  • hodnotit samo sebe
  • využívat svoje zkušenosti v praxi

 Kompetence k řešení problémů

  • řešit problémy na základě svých zkušeností
  • vyjadřovat svoje názory
  • hledat varianty řešení

 Kompetence komunikativní

  • vyjadřovat se ve větách
  • používat bohatou slovní zásobu
  • komunikovat bez ostychu s dětmi i dospělými

 Kompetence sociální a personální

  • nést za své jednání důsledky
  • chovat se ohleduplně k druhým, pomáhat slabším
  • chovat se obezřetně při setkání s cizími lidmi
  • chápat pojmy nespravedlnost, ubližování, ponižování apod.

 Kompetence činnostní a občanské

  • plánovat si svoje činnosti
  • využívat svoje silné stránky
  • rozvíjet smysl pro povinnost
  • vážit si práce druhých
  • uvědomovat si svá práva i práva druhých
  • dbát na osobní zdraví a bezpečí

 

Vzdělávací obsah

 Obsah vzdělávacího programu je zpracován formou integrovaných bloků

(ucelených částí, které obsahují poznatky a zkušenosti z několika oblastí lidského života ). Je strukturován do pěti oblastí, které berou na zřetel vývoj dítěte, jeho zrání, učení a přirozený život.

  1. Dítě a jeho tělo :

záměrem je podporovat zdravý růst a vývoj dítěte, podporovat jeho fyzickou pohodu, zlepšovat jeho tělesnou a pohybovou zdatnost, učit je sebeobslužným dovednostem a vést je ke zdravým životním návykům a postojům

  1. Dítě a jeho psychika :

podporovat duševní pohodu, psychickou zdatnost a odolnost dítěte, rozvoj jeho intelektu, řeči a jazyka, citů, vůle

  1. Dítě a ten druhý :

podporovat utváření vztahů k jiným dětem, dospělým, kultivovat jejich komunikaci

  1. Dítě a společnost :

uvádět děti do společenství ostatních lidí, do života ve společnosti, do světa kultury a umění

  1. Dítě a svět :

zákládat u dětí elementární povědomí o okolním světě, jeho dění,

o vlivu člověka na životní prostředí, o ochraně životního prostředí

 

Jednotlivé integrované bloky zahrnují všech 5 vzdělávacích oblastí, obsa-

hují charakteristiku hlavního smyslu vzdělávání, okruhy činností a očeká-

vané výstupy, poskytují dětem dostatek motivačních, poznávacích i praktických příležitostí pro vzdělávání, postupně a tvořivě je rozvíjíme. Obsah bloků vyplývá v jednotlivých třídách z věku dětí, úrovně rozvoje a zkušeností dětí, z jejich potřeb. Na každý kalendářní měsíc jsou vypraco-

vány čtyři bloky, s nimiž pracují obě učitelky, proto je velmi důležitá jejich spolupráce a návaznost.

Každá třída vede Třídní knihu, která obsahuje průkazné údaje o poskyto-

vaném vzdělávání a jeho průběhu.

 

Obsah vzdělávání

Průběžné vzdělávání

Děti se v průběhu docházky do MŠ setkávají s pravidly chování, s reži-mem dne. Své poznatky si upevňují :

  1. pomocí prostředí – orientace ve třídě, v budově MŠ, řád třídy, estetika prostředí třídy, školy, okolí, úklid prostředí, šetrné zacházení s předměty, ochrana prostředí
  2. pomocí kontaktu s dětmi a dospělými – komunikace, důvěra v dos-pělého, upevňování pravidel společenského chování, používání zdvořilostních návyků – pozdravit, požádat, poděkovat, omluvit se, začlenění do skupiny, řešení konfliktů
  3. pomocí péče o vlastní osobu – hygienické návyky, sebeobsluha, stolování, stravovací návyky, ochrana zdraví
  4. pomocí pohybových aktivit – spontánní pohyb v průběhu dne, správ-né držení těla, střídání aktivních a relaxačních činností, rozvoj jemné motoriky, držení tužky, procvičování smyslů, dostatečný pobyt venku, otužování
  5. pomocí hry a práce – manipulace s hračkami a předměty, dokončení započaté práce, úklid hraček, cvičení soustředění, ohleduplnosti, dodržování pravidel u pohybových a společenských her, respektování práce druhých.

 

Tématické celky

Vycházejí z ročních období, událostí v MŠ, dodržování lidových tradic, vztahují se k určitému tématu :

Kdo přišel do školky

Sklízíme plody podzimu

Když padá listí

Těšíme se na Ježíška

Paní Zima jede

Objevujeme svět kolem nás

Jak se rodí jaro

Moje zvířátko

Když všechno kvete

Co už umím

 

Kdo přišel do školky

Charakteristika

Děti se adaptují na nové prostředí, na nové kamarády, personál školy, postupně přijímají pravidla chování života v kolektivu,orientují se v režimu dne,učí se základní hygienické a společenské návyky, pozorují změny v přírodě, využívají sběr

Hlavní cíle

Postupná adaptace na nové prostředí

Uvědomit si svoje vlastní tělo

Vytváření zdravého životního stylu

Rozvoj komunikativních dovedností

Rozvoj paměti a pozornosti

Seznamování s místem a prostředím, ve kterém děti žijí

Rozvoj smyslů dětí

Poznávat činnosti lidí, hovořit o rodině, práci rodičů

Osvojení si věku přiměřených praktických dovedností

Poznávání sebe sama, rozvoj pozitivních citů

Seznamování s pravidly chování ve vztahu k druhému

Poznávání činností lidí, hovořit o rodině, práci rodičů

Osvojení si elementárních poznatků, schpností a dovedností důležitých pro navazování a rozvíjení vztahů dítěte k druhým lidem

 

Činnosti a náměty

Pohybové hry, spontánní hry

Lokomoční činnosti (chůze, běh, skoky, lezení)

Manipulace s předměty

Běžné verbální aktivity dětí

Společná setkávání, povídání

Aktivity podporující sbližování dětí

Činnosti zajišťující spokojenost a radost dětí

Aktivity vhodné pro přirozenou adaptaci

Jednoduché pracovní a sebeobslužné činnosti (hygiena,

oblékání, stolování, úklid apod.)

 

 

Sklízíme plody podzimu

Charakteristika

Přizpůsobování svého chování skupině, vnímání sounáležitosti s přírodním prostředím, s roční dobou se pojí péče o vlastní zdraví, význam otužování, dostatek vitamínů, pohybové aktivity

 

 

Hlavní cíle

Rozvoj pohybových schopností

Zdokonalování oblasti hrubé a jemné motoriky

Rozvoj řečových schopností

Rozvoj smyslového vnímání

Poznávání života v přírodě (fauna a flóra)

Vytvářet povědomí o zdravém životním stylu (otužování, výživa, pohybové aktivity)

 

 

Činnosti a náměty

Manipulační činnosti a úkony s předměty

Pohybové hry s pravidly

Vycházky do okolí

Sledování počasí, změn v přírodě

Didaktické a námětové hry

Experimentování s přírodninami, výtvarným materiálem

Modelové situace

Podzimní tvořivá dílna s rodiči

Když padá listí

Charakteristika

Podporování dětských přátelství, osvojování jednodu-chých poznatků o světě a životě, jejich proměnách

Hlavní cíle

Rozvíjet řečové schopnosti, jazykové dovednosti

Zpřesňovat a kultivovat smyslové vnímání

Přechod od konkrétně názorného myšlení ke slovně logickému

Rozvíjet paměť, pozornost, představivost a fantazii

Kultivovat mravní a estetické vnímání, cítění motivova-né podzimní přírodou a jejími plody

 

Činnosti a náměty

Sledování podzimní krajiny

Procházka do parku, Liboháje

Sběr podzimních plodů

Výroba dekorací z plodin

Četba příběhů s podzimní tematikou

Osvojení básní, písní

Rozhovory, prohlížení obrázků

 

Těšíme se na Ježíška

Charakteristika

Dodržování kulturních a lidových tradic, vytváření pohodové a poklidné atmosféry ve třídě

 

 

Hlavní cíle

Posilovat vztahy v rámci rodiny

Setkávat se s lidovými tradicemi

Formulovat své myšlenky a přání

Osvojit si elementární poznatky o znakových systémech (abeceda, číslice)

Vytvářet základy aktivního postoje ke světu, kultuře a umění

Ovládat pohybový aparát a tělesné funkce

Vytvářet pozitivní vztah k intelektuálním činnostem a k učení, podpora a rozvoj zájmu o učení

 

Činnosti a náměty

Společné prožívání Mikuláše a čerta, vánoc, Tří králů

Dramatizace

Pokusy o sebehodnocení

Výrobky a dárečky pro druhé

Výzdoba třídy a školy

Poslech koled

Prohlížení knih s vánoční tématikou

Rozhovory – jak se chystáme na vánoce apod.

Sledování změn v přírodě, v počasí

Činnosti vyžadující samostatné vystupování

Vánoční tvořivá dílna s rodiči

 Paní Zima jede

Charakteristika

Podporovat v dětech kladný vztah k přírodě, sledovat pozorně změny v přírodě podle ročních období, charakteristické znaky zimy, zimní sporty, péče o zvěř

 

Hlavní cíle

Rozvíjet pohybové dovednosti v oblasti hrubé motoriky i jemné motoriky, osvojovat si poznatky o sportu a tělovýchově

Přispívat k vytváření návyků zdravého životního stylu

Chránit osobní soukromí a bezpečí ve vztazích s dospělými

Vytvářet pozitivní vztah k intelektuálním činnostem a k učení

Rozvíjet základní kulturně společenské postoje

Vytvářet schopnosti přizpůsobovat se přirozenému vývoji a běžným změnám

Osvojovat si některé dovednosti, které předcházejí čtení a psaní

 

Činnosti a náměty

Zimní sporty v přírodě

Pokusy se sněhem a ledem

Rozhovory na dané téma

Práce s obrázkovým materiálem

Výroba dekorací se zimní tématikou

Péče o ptáky na školní zahradě, v parku

Pracovní listy, knihy, encyklopedie

Společenské hry

Hry s písmeny, číslicemi

 Objevujeme svět kolem nás

Charakteristika

Sledování běžného života, jeho rozmanitosti, složitosti, poznávat věci kolem nás, jejich využití, lidské činnosti, výsledky práce, význam práce pro společnost, doprava, lidé, národy, příroda

 

Hlavní cíle

Rozvíjet psychickou i fyzickou zdatnost

Upevňovat výslovnost a vyjadřovací schopnosti

Vytvářet základy pro práci s informacemi

Rozvíjet interaktivní a komunikativní dovednosti

Vytvářet povědomí o mezilidských a morálních hodnotách

Osvojit si povědomí o sounáležitosti s ostatním světem

Pochopit, že změny způsobené lidskou činností mohou prostředí chránit a zlepšovat je, ale i naopak poškozovat a ničit

 

Činnosti a náměty

Rozhovory s dětmi o povoláních

Exkurze do továrny, na poštu, do obchodu apod.

Kreslení činností z průběhu dne

Vyprávění zážitků z cestování

Práce s různými materiály

Sledování dopravy ve městě

 

  Jak se rodí jaro

Charakteristika

Rozvíjení poznatků o živé a neživé přírodě, možnosti pozorování změn v přírodě, motivace k ochraně životního prostředí, společenská oblast – důležitý vztah k mamince ( Den matek )

 

 

Hlavní cíle

Orientace v ročních obdobích, změnách v přírodě, získávání nových zkušeností

Pozorovat přírodu, rostliny, volně žijící i domácí zvířata

Seznamovat se s tradicemi velikonoc

Upevňovat vztah k rodičům

Rozvoj a užívání všech smyslů

Rozvoj kooperativních činností

Seznamovat se světem lidí, kultury a umění

 

 

Činnosti a náměty

Pozorování v přírodě

Návštěva Ekocentra „Skřítek“

Velikonoční zvyky,koledy, kraslice

Činnosti na rozvoj postřehu, zrakové a sluchové paměti

Vycházky do okolí

Kooperativní činnosti ve dvojicích

Hry a aktivity na téma doprava

Tvůrčí činnosti slovesné, dramatické, výtvarné, hudební

Jarní tvořivá dílna s rodiči

 

 

 Moje zvířátko

Charakteristika

Vážit si života ve všech jeho formách, poznávat druhy zvířat podle toho, kde se vyskytují, čím se živí, užitek pro člověka, nebezpečí ze strany zvířat, odlišnost a příbuznost se životem člověka

 

Hlavní cíle

Rozvíjet pohybové a manipulační dovednosti

Osvojovat si věku přiměřené praktické dovednosti

Rozvíjet mluvený projev dítěte

Cvičit paměť, pozornost, představivost, fantazii

Upevňovat citové vztahy ke svému okolí, k živým bytostem

Učit se chránit bezpečí své i druhých

Kladení otázek a hledání odpovědi na problémy

 

Činnosti a náměty

Prohlížení knih o zvířátkách

Modelování zvířátek, kreslení, malování

Rozhovory o přírodě a jejich obyvatelích

Stavby z kostek – příbytky, bouda, klec, stáj

Vystřihování předkresleného tvaru

Práce s lepidlem, obrázková koláž – u vody, v lese, v zoo, na dvorku

 

 Když všechno kvete

Charakteristika

Co je to rodina, členové rodiny, jak si pomáháme, sounáležitost s rodinou, náš dům, jeho části, vybavení domácnosti, pomocníci, nebezpečí, které na nás doma číhá

 

Hlavní cíle

Rozvíjet jazykové dovednosti, výslovnost, přednes, recitace, hovořit ve větách

Rozvíjet a kultivovat paměť, hudební a taneční aktivity

Vytvářet citové vztahy k rodině

Budovat estetický vztah k životu

Rozvíjet pocit sounáležitosti s rodinou, s lidmi, se společností

 

Činnosti a náměty

Besídka ke Dni matek

Výroba dárku pro maminku

Osvojení básně, písně k tématu

Výtvarné činnosti- maminka, rodina, náš dům...

Pohybové vyjádření hudby – pomalá, rychlá, veselá, smutná, pochod, ukolébavka....

Sledování květin na louce, na zahrádce

Poznávání květin na obrázcích

Léčivé rostliny – užitek pro člověka, nebezpečí

 Co už umím

Charakteristika

Děti se připravují na roli budoucího školáka, zájem o nové informace s tématikou vesmír, cizí země, lidé jiných tváří, jiných jazyků, blíží se období dovolených, výletů, cestování

 

 

Hlavní cíle

Podporovat zájem o život na Zemi v různých oblastech, v různých zemích

Poznávat různé rasy lidí, jejich zvyky, tradice,řeč,vzhled

Seznamovat se s nebezpečím okolo nás

Rozvoj fyzické a psychické zdatnosti

Poznávat další roční období, jeho charakteristiku

Vytvářet základy pro práci s informacemi – knihy a obrazový materiál

Rozvíjet zájem o psanou podobu jazyka – kniha, časopis

 

Činnosti a náměty

Výlety do přírody, sportovní hry, turistika

Pozorování v přírodě

Hry na školní zahradě – experimentování s přírodními materiály – písek, voda, kamení

Námětové a didaktické hry

Prohlížení encyklopedií

Hry procvičující orientaci v prostoru

Dramatické činnosti – napodobování, pantomima

Kladení otázek a odpovědí, diskuse a řešení problémů

Činnosti zaměřené k péči o školní prostředí, školní zahradu

Oslava Dne dětí

 

   

Týdenní témata vytvářejí učitelky v Třídních vzdělávacích programech, kde vzdělávací obsah rozpracovávají do pěti oblastí  s očekávanými výstupy, které stanovuje RVP PV.

Každý Integrovaný blok splňuje tyto podmínky :

  • TVP je v souladu se ŠVP a RVP PV
  • Stanoví konkrétní záměry a činnosti učitelky
  • Plánované činnosti musí být pestré, motivačně propojené s více oblastí
  • Aktivity přispívají k rozvoji jedince i celého kolektivu
  • Počítají se změnami, s improvizací, pružně reagují na náhodné situace

 

Podmínky pro děti dvouleté, děti se SVP a děti nadané

Naše MŠ není bezbariérová, do patra vede schodiště s mezaninem, pro 2leté děti je schodiště opatřeno nízkým zábradlím, učitelky přesto musí dbát zvýšené opatrnosti při pohybu těchto dětí po schodech. Třída mlad-ších dětí je vybavena i nábytkem a hračkami pro 2leté děti, je upraven i režim dne. Pro děti se SVP a děti nadané upravujeme podmínky podle potřeby doporučení SPC nebo SPPP (asistent, pomůcky, IVP, odborné publikace apod.).

 Evaluační systém

 Předmět evaluace :

 Naše MŠ vyhodnocuje svoji práci komplexně v těchto oblastech

  1. jakých výsledků bylo dosaženo v plnění vzdělávacího programu
  2. jaká byla kvalita podmínek pro vzdělávání
  3. jak se pracovalo pedagogům
  4. co se povedlo x nepovedlo

 Techniky evaluace :

 Z jednotlivých oblastí pedagogické pracovnice vytvářejí závěry pro svou další práci, na co je možno navázat, v čem pokračovat, k čemu se vrátit, co je třeba změnit apod.

Na úrovni jednotlivých tříd učitelky vypracovávají hodnotící listy pro jednotlivé děti. Průběžně zapisují poznámky a postřehy z témat, každý týden je vyhodnocují v Hodnotícím listu. Výsledky průběžného hodnocení poslouží k celkovému zhodnocení v rámci třídy ( 2x ročně ).

Časový plán evaluace :

  1. 1x denně (týdně) zápis do Třídní knihy
  2. 1x týdně hodnocení tématu v rámci třídy
  3. průběžné hodnocení vzdělávacích výsledků jednotlivých dětí
  4. 2x ročně komplexní hodnocení úrovně vzdělání

Odpovědnost pedagogů :

  1. učitelky jednotlivých tříd vyhodnocují činnost (viz. Časový plán )
  2. ředitelka zpracovává 1x za 2 roky komplexní evaluační zprávu

Časový plán evaluace

Kdo

Co

Čas

Kam

Učitelky

Činnosti v průběhu dne

Denně

Zápis do TK, rozhovory s dětmi, poznámky o dětech

 

 

Učitelky

Námětové bloky ( IB )

Po skončení

Hodnotící list v TVP

 

 

Učitelky

Rozvoj dětí, posuny ve vývoji

Průběžně

Hodnotící listy dětí

 

 

Učitelky

Vlastní pedagogická práce, osobní rozvoj

1x za 2 roky

Dotazník

 

 

 

Ředitelka

Práce učitelek v praxi

Průběžně

Ústně, hospitace

 

 

Ředitelka

Organizační podmínky, materiální podmínky, personální podmínky

1x za 2 roky

 

 

 

Vlastní hodnocení školy

 

Ředitelka

Oblast spolupráce s rodiči

1x za 2 roky

Dotazník

 

 Témata k Integrovaným blokům

 

Září

Kdo přišel do školky

                   Školka nás volá

                   Mám kamarády

                   Tady jsem doma

                   Pravidla třídy

Říjen

Sklízíme plody podzimu

                  Na poli

                  Na zahradě

                  V lese

                  Jak co chutná

Listopad

Když padá listí

                   Co umí vítr a déšť

                   Moje tělo a zdraví

                   Když kamarád stůně

                   Pouštíme draky

Prosinec

Těšíme se na Ježíška

                  U nás doma s Mikulášem

                  Jdeme z pohádky do pohádky

                  Ježíškova nadílka

Leden

Paní Zima jede

                  My tři králové

                  Zimní hry a sporty

                  Ptáčci u krmítka

                  Masopust

Únor

Objevujeme svět kolem nás

                  Hádej, čím jsem

                  Co děláme celý den a rok

                  Čím cestujeme

                  Řeky a moře

Březen 

Jak se rodí jaro

                   Jaro v trávě

                   Jaro na zahradě

                   Svátky jara

                   Půjdu k zápisu

Duben

Moje zvířátko

                   Poznáváme domácí zvířátka a mláďata

                   Kdo žije u potoků, řek a rybníků

                   Zvířátka ve volné přírodě

Květen

Když všechno kvete

                     Máme se rádi s mámou a s tátou

                   Naše maminka má svátek

                   Jak je barevná příroda

                   Kvetoucí louka

 

Červen 

 Co už umím

                   Oslava svátku dětí

                   Kniha – studnice moudrosti

                   Planeta Země

                   Hurá na prázdniny

 

 

 příloha č.1

Plán pedagogických rad a provozních porad

Srpen : organizace práce v novém školním roce, upřesnění rozpisu pracovní doby, BOZP a PO na pracovišti, stanovení zájmových aktivit, předání tiskopisů potřebných pro vedení třídní dokumentace

Říjen : kontrola vybavení lékárniček, rozpočet FKSP, doplnění TVP, poznatky z prvního měsíce nového školního roku, logopedické chvilky, DVPP, příprava vánočních besídek

Leden : pololetní hodnocení práce školy, vedení třídní dokumentace, zápis dětí do 1. třídy ZŠ, vyhlášení zápisu dětí do MŠ pro následující školní rok,

celoroční plán dovolených

Březen : úklid školní zahrady po zimě, upřesnění čerpání dovolených, projednání uzavření MŠ v době hlavních prázdnin ve spolupráci se zřizovatelem, náměty na školní výlet

Květen : organizace ukončení školního roku, předávání poznatků z DVPP,

odklady školní docházky, příprava oslavy MDD

Červen : hodnocení celoroční práce školy, hodnocení spolupráce s mimoškolními organizacemi, rozdělení služeb na prázdniny, vyhodnocení zápisu dětí do MŠ

 

příloha č.2

Plán hospitační a kontrolní činnosti

1. Cíle hospitace :

 Pedagogická část

  • příprava prostředí (dostatek herních koutků, pomůcek pro seberealizaci dítěte)
  • průběh činnsotí (vyváženost spontánních a řízených činností, bohatá nabídka činností)
  • interpersonální vztahy (komunikace učitelky s dětmi, dětí mezi sebou)
  • využívání metod, které děti aktivizují (metoda prožitkového a kooperativního učení)
  • individualizace vzdělávání (přiměřenost požadavků, povzbuzení a podpora dětí, sledování jejich vývoje)
  • vytváření atmosféry ve třídě, osobnost učitelky
  • estetická výzdoba třídy
  • vedení třídní dokumentace
  • výsledky dosažení výstupů a kompetencí z RVP PV

 Provozní část

  • využívání pracovní doby
  • dodržování pravidel BOZP, stravování
  • kontrola čerpání energií
  • používání OOPP
  • kontrola kvality práce a čistoty prostředí
  • dodržování pitného režimu dětí
  • vytváření klidné a radostné atmosféry MŠ pro děti, rodiče a spolupracovníky

2. Termíny hospitací

  • minimálně 2x ročně u každé pedagogické pracovnice
  • průběžně u provozních pracovnic
  • v případě potřeby (začínající učitelka, porušení pracovních poviností)

 3. Formy hospitace

  • rozhovory s učitelkami
  • pozorování práce učitelky
  • kontrola třídní knihy a třídní dokumentace
  • hospitační činnost

 4. Realizace hospitace

  • oznámení hospitace 1 den předem
  • vlastní hospitace – sledování
  • pohospitační rozhovor
  • zápis z hospitace

 5. Analýza hospitace

  • vyhodnocení kritérií (cílů), jejich kvalita
  • stanovení cílů pro zkvalitnění práce na další období

 

příloha č.3

Plán spolupráce s rodinou

  • pořádání společných akcí pro rodiče a děti (tvořivé dílny, oslava MDD, rozloučení se školáky, brigáda na školní zahradě apod.)
  • pravidelné informace o dění v MŠ (informační tabule na chodbě MŠ, ústní pohovory, školní časopis, hrníčkový plot, webové stránky
  • informace o vzdělávací práci dětí (nástěnky pro rodiče v šatnách dětí, výstavky dětských prací na chodbách školy, týdenní ranní úkol)
  • společné schůzky (organizační záležitosti, seznámení s ŠVP, TVP, školní řád, zájmové aktivity, logopedie, plavecký výcvik), vždy na začátku školního roku, v době zápisu do 1. třídy ZŠ, na závěr školního roku

 

 příloha č.4

Vnitřní řád školy

Je vypracován v souladu s §30 školského zákona a s Vyhláškou MŠMT ČR č. 14/2005 Sb.

  • Provoz školy je od 6:30 do 16:30 hod. po celý rok
  • Uzavření MŠ v době hlavních prázdnin v měsíci červenci a srpnu oznámí ředitelka 1 měsíc dopředu, v případě potřeby zajistí přeřazení dítěte do jiné MŠ
  • Přijímání dětí do MŠ – termín stanoví ředitelka po dohodě se zřizovatelem, o termínu zápisu do MŠ jsou rodiče informováni v Poličské Jitřence a formou plakátů. O přijetí dítěte do MŠ rozhoduje ředitelka. Do MŠ jsou přijímány děti ve věku zpravidla od 3 do 6 let – ve výjímečných případech může být přijato dítě, které dosáhne věku 3 let v průběhu školního roku
  • Základní práva zákonných zástupců dítěte – zástupci mají právo na informace o průběhu a výsledcích vzdělávání dětí a na poradenskou pomoc, mají možnost přivádět a odvádět své děti dle vlastní potřeby
  • Povinnosti zákonných zástupců dítěte – rodiče musí předem oznámit nepřítomnost jejich dítěte, onemocní-li dítě infekční chorobou, vrací se po nemoci s lékařským potvrzením, rodiče předávají dítě do MŠ zdravé – uta-jování nemoci ohrožuje zdraví ostatních dětí, úplata za stravné a školné musí být uhrazeno ve stanoveném termínu (20. den předcházejícího měsíce )
  • Ředitelka školy může ukončit docházku dítěte do MŠ, pokud bez omluvy nenavštěvuje MŠ 2 po sobě jdoucí týdny, pokud zástupce opakovaně neuhradí povinné platby, nebo soustavně narušuje chod školy a bezpečnost
  • Rodiče jsou povinni osobně předat dítě učitelce, za bezpečnost dětí v MŠ odpovídají pedagogické pracovnice od doby převzetí dětí od zákonných zástupců do doby jejich předání. Rodiče mohou k vyzvedávání dětí pověřit i nezletilou či jinou osobu a to na formuláři, který vydává ředitelka školy- Pověření k odvádění
  • Rodiče jsou povinni okamžitě nahlásit jakoukoliv změnu v osobních datech dítěte, změny v zaměstnání rodičů, změnu bydliště, zdravotní pojišťovny, změnu telefonického spojení
  • Ochrana před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí – učitelky provádějí monitoring vztahů mezi dětmi – cílem je řešit případné deformující vztahy v jejich počátcích, důležitým prvkem prevence je vytvoření příznivého sociálního klimatu mezi dětmi, mezi dětmi a pedagogickými pracovníky a mezi pedagogickými pracovníky a zákonnými zástupci
  • Zacházení s majetkem MŠ – zákonní zástupci i děti jsou povinni v prostorách budovy se chovat tak, aby nepoškozovali majetek MŠ, dojde-li k poškození, nahlásí skutečnost neprodleně ředitelce
  • Ve všech prostorách MŠ platí zákaz používání alkoholu, kouření, používání nepovolených elektrických spotřebičů, ponechávat peníze a osobní cenné věci volně
  • MŠ v žádném případě neodpovídá za dětské dopravní prostředky – kola, koloběžky, kočárky umístěné na školní zahradě, ani za cennosti dětí – řetízky, naušnice, hračky z domova

 

Zobrazení: 766

Provozní doba

Pondělí - Pátek
6:30 - 16:30