Dodatek ke školnímu vzdělávacímu programu
Vzdělávání dětí s odlišným mateřským jazykem
Kdo je dítě s OMJ – děti cizinců, kteří mají právo pobytu na území ČR (§20 zákona č.561/2004Sb., školský zákon)
Poskytování podpory – úprava se týká pouze povinného předškolního vzdělávání cizinců v počtu alespoň 4 dětí (max. 8 dětí), pro které musí ředitelka MŠ zřídit skupi-nu pro bezplatnou jazykovou přípravu v rozsahu 1 hodina týdně. S ohledem na ustanovení §28 školského zákona je nutné vést evidenci o průběhu a výsledcích jazykové přípravy.
Povinnosti ředitele – při přijetí dětí (cizinců) zjistit, zda splňují podmínky pro zajištění jazykové přípravy (alespoň 4 děti), vytvoří z těchto dětí skupinu (4-8 dětí), určí 1 hodinu týdně, kdy bude probíhat, zajistí kvalifikovaného pedagogického pracovníka, který bude jazykovou přípravu realizovat.
Metodiky, materiály- podpůrným materiálem je Kurikulum češtiny jako druhého jazyka pro předškolní vzdělávání, webové stránky – cizinci.npi.cz/odkazy, cizinci.npi.cz/metodiky-v-ppv, www.inkluzivniskola.cz, materiály KIKUS Pracovní listy pro nečtenáře, Nečtu, nepíšu, učím se česky – Petra Lacinová, S Fidem umím česky hned – Mgr. Mirka Černá, Velká kniha českých slov – Pavlína Šamalíková
Práce s rodiči – získat informace o dítěti, domluvit adaptační režim, společnou spolupráci. Pokud rodiče nerozumějí (Aj, rusky), je nutno si předem domluvit tlumočníka. Zjistit, jak se správně vyslovuje jméno dítěte (předcházení komolení jména), sepsat základní pravidla fungování MŠ (časy, platby, režim, kontakty apod.). Před nástupem do MŠ je vhodné komunikovat pomocí obrázkových kartiček, dát je rodičům předem, rodiče děti naučí je používat, dítě bude vědět, že pokud něco potře-buje, stačí ukázat učitelce příslušnou kartičku.
Příprava učitelů – vybrat 1 učitelku, která se bude dětem věnovat, pomocí DVPP zajistit kurz jazykového vybavení. Seznámit třídu se zemí, kulturou, řečí, odkud dítě pochází. Program dne (obrázkovou formou) každý den projít, aby dítě vědělo, co bude dělat, co bude následovat
Podmínky v naší MŠ – pedagog hovoří pomalu a zřetelně, stojí čelem k dítěti, užívá jednoduchá a ustálená slovní spojení, využívá gesta a mimiku, řeč opírá o vizuální podporu (obrázky, piktogramy, předměty), správně artikuluje, vytváří pozitivní a příjemné prostředí, navozuje touhu učit se novému jazyku, dá dítěti čas na adaptaci, orientaci v novém prostředí a začlenění do kolektivu, provede s dítětem krátkou jazykovou diagnostiku, aby se zjistilo, jak je na tom dítě se znalostí Čj., vytvoří plán podpory, vypracovává hodnocení pokroku vývoje dítěte.
Zobrazení: 452